Educatie
Monica Cristina Anisie, întâlnire de lucru cu reprezentanții sindicatelor din învățământ
Ieri, Monica Anisie, ministrul educației și cercetării, a avut o întâlnire de lucru cu Marius Ovidiu Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și cu Simion Hancescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ.
În cadrul întâlnirii a fost realizată o analiză a aspectelor cu privire la organizarea eficientă a procesului educațional în condițiile desfășurării activității didactice în sistem online. În acest context, s-au decis următoarele:
• monitorizarea de către reprezentanții sindicatelor din cadrul fiecărui județ/municipiului București, împreună cu inspectoratele școlare și conducerile unităților de învățământ, a desfășurării în condiții optime a activităților didactice atât în sistem online, cât și față în față și asigurarea consilierii cadrelor didactice în vederea îmbunătățirii actului educațional;
• informarea de către Ministerul Educației și Cercetării a tuturor unităților de învățământ în privința securizării și utilizării optime a platformelor educaționale G suite for Education și Microsoft Office 365 A1;
• angajamentul celor două federații reprezentative din învățământul preuniversitar de a susține demersurile Ministerului Educației și Cercetării, astfel încât toate cadrele didactice să utilizeze cu încredere tehnologia în activitățile de predare-învățare-evaluare în sistem online;
• realizarea unei declarații-angajament ce urmează a fi asumată de cadre didactice, elevi și părinți, declarație care va veni în completarea prevederilor Metodologiei-cadru privind desfășurarea activităților didactice prin intermediul tehnologiei și al internetului, precum și pentru prelucrarea datelor cu caracter personal. Prin această declarație este vizată protejarea dreptului la imagine atât pentru cadrele didactice, cât și pentru elevi;
• simplificarea/eliminarea unor standarde ARACIP și promovarea lor prin hotărâre de guvern;
• continuarea procesului de debirocratizare a activității cadrelor didactice;
• acordarea posibilității cadrelor didactice de a oferi feedback, sub forma unui chestionar, pentru activitatea desfășurată de către conducerea unității de învățământ, pentru activitatea desfășurată la nivelul inspectoratului școlar și pentru activitatea elevilor;
• elaborarea de către Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație a chestionarului de feedback pentru activitatea cadrelor didactice.
De asemenea, în cadrul întâlnirii au fost discutate chestiuni referitoare la Normele metodologice prevăzute de Legea 185/2020 privind desfășurarea orelor de pregătire pentru evaluări/examene naționale și/sau pentru obținerea performanței educaționale, precum și de învățare remedială, dar și despre acelea privind reducerea normei didactice de predare cu 2-4 ore/săptămână a profesorilor care desfășoară activitatea de mentorat.
Educatie
Polițiștii olteni, alături de elevi, în Săptămâna „Școala în siguranță”
📚 În această săptămână, polițiștii Biroului Siguranță Școlară din Olt, sprijiniți de colegii din structurile de ordine publică, au desfășurat activități preventive și educativ-informative în unitățile de învățământ preuniversitar din județ. Acțiunile s-au încadrat în cadrul Săptămânii „Școala în siguranță”, având ca principal obiectiv creșterea gradului de siguranță în mediul școlar. Elevii au fost conștientizați cu privire la riscurile la care pot fi expuși, printr-o serie de teme atent alese.
⚠️ Temele abordate au inclus prevenirea violenței în școli, a faptelor de bullying și cyberbullying, precum și prevenirea traficului de droguri în rândul elevilor. Polițiștii au discutat și despre portul sau folosirea fără drept a obiectelor periculoase în incinta unităților de învățământ, verificând totodată măsurile privind accesul în școli. În total, au fost verificate peste 70 de unități de învățământ din mediul urban și rural, iar polițiștii au organizat peste 100 de activități preventive, la care au participat peste 2.500 de elevi și cadre didactice.
🤝 Prin aceste demersuri, Inspectoratul de Poliție Județean Olt reafirmă importanța colaborării dintre polițiști, cadre didactice, elevi și părinți pentru un climat educațional sigur. Instituția subliniază că va continua să desfășoare activități preventive în unitățile de învățământ, contribuind la crearea unui mediu școlar responsabil. Scopul final rămâne prevenirea comportamentelor care pot afecta siguranța și dezvoltarea armonioasă a copiilor.
#SiguranțăȘcolară #PolițiaOlt #PrevenireViolență #Bullying #Cyberbullying #Educație #ȘcoalaÎnSiguranță
Administratie
Primarul din Videle promovează tinerii interpreți de ziua orașului Pe scenă vor evolua doar tineri cântăreți teleormăneni
Cornel Gogan, primarul orașului Videle face un anunț!
În perioada 6-8 iunie se organizează Zilele Orașului Videle. Evenimentul va avea loc pe stadionul din Videle. În acest context, primarul invită pe data de 28 aprilie, ora 17,00, la sediul primăriei, toți agenții economici din oraș cu profil alimentație publică ( grătare) să participe la o întâlnire privind organizarea. Anunțul menționează faptul că anul acesta, locurile sunt rezervate exclusiv firmelor din oraș, iar dacă rămân locuri disponibile, se va permite participarea și celor din afara localității.
Anul acesta, se celebrează împlinirea a 57 de ani de la înființarea comunității. Evenimentul din acest an, va fi îndreptat către tineri, cu această ocazie, primarul Cornel Gogan invită să evolueze pe scenă toți tinerii teleormăneni care îmbrățișează cariera muzicală. Pentru o mai bună organizare, tinerii artiști sunt invitați să i-a legătura cu primarul Gogan la numărul de telefon 0785073575.
Actualitate
Catalog online pentru Liceul Teoretic Zimnicea: O nouă eră digitală în educație
Primarul orașului Zimnicea, Petre Pârvu, a anunțat lansarea catalogului online pentru Liceul Teoretic Zimnicea, o platformă digitală care permite părinților și bunicilor să urmărească activitatea școlară a elevilor. Această inițiativă face parte din Programul Național „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar de pe raza U.A.T. Orașul Zimnicea, Județul Teleorman”, finanțat prin PNRR.
Astăzi, la liceu a avut loc sesiunea de instruire a cadrelor didactice. Douăzeci de profesori au fost instruiți să utilizeze softurile educaționale, incluzând platforma educațională și a datelor de acces, care este acum găzduită pe serverul orașului și beneficiază de o licență permanentă. Platforma este accesibilă de pe orice tip de dispozitiv și include module dedicate pentru profesori, elevi și părinți.
Prin modulul dedicat profesorilor, cadrele didactice pot crea și gestiona lecții, teste, teme și activități școlare, având posibilitatea de a comunica direct cu elevii și de a accesa resurse educaționale. Modulul elevilor le permite să își organizeze materiile, să adreseze întrebări, să urmărească progresul școlar și să descarce materiale utile, iar cel destinat părinților le oferă posibilitatea de a monitoriza activitatea școlară a copiilor și de a interacționa cu profesorii.
Această inițiativă digitală reprezintă un pas important în modernizarea procesului educațional din Zimnicea, facilitând transparența și comunicarea între toate părțile implicate în educație.
-
Actualitate3 săptămâni agoBâlciul de Rusalii revine la Alexandria la finalul lunii mai
-
Actualitate2 săptămâni ago„M.A.I. aproape de copii!” – eveniment special de 1 Iunie în Alexandria, județul Teleorman
-
Actualitate3 săptămâni agoFestival de folclor la Saelele: două zile de tradiție și emoție
-
Evenimento săptămână agoZilele Orașului Videle: două zile de sărbătoare la aniversarea a 58 de ani
-
Actualitate3 săptămâni ago
Ziua Comunei Sfințești: program de sărbătoare și momente oficiale
-
Actualitate2 săptămâni ago1 Iunie cu activități pentru copii la Roșiori de Vede, județul Teleorman
-
Evenimento săptămână agoZiua Comunei Islaz va fi sărbătorită pe 7 iunie
-
Actualitateo săptămână agoCOMUNICAT DE PRESĂ
