Actualitate
Jandarmii olteni asigură ordinea publică pe perioada Sărbătorilor Pascale şi Zilei Internaționale a Muncii
În perioada Sărbătorilor Pascale şi minivacanţei de 1 Mai, peste 170 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Olt, sprijiniţi de efective din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Craiova, vor acţiona zilnic la nivelul judeţului pentru asigurarea măsurilor de ordine şi siguranţă publică, pază şi protecţie instituţională şi pentru prevenirea şi combaterea faptelor antisociale.
Pentru desfăşurarea într-un climat normal a manifestărilor religioase prilejuite de Învierea Domnului, jandarmii olteni vor asigura ordinea publică în zona Catedralei Episcopale din municipiul Slatina și Mănăstirilor Brâncoveni, Călui și Clocociov.
Totodată, jandarmii olteni vor fi prezenţi şi la manifestările cultural-artistice organizate în această perioadă în localităţile: Topana, Tia Mare, Dobrun, Dăneasa, Movileni, Bărăști, Osica de Jos, Redea, Izvoarele,Spineni, Traian, Piatra Olt, Vădastra, Brâncoveni și Vișina.
În această perioadă vor fi intensificate măsurile de ordine publică şi se vor desfăşura acţiuni punctuale sau de patrulare, în cooperare cu celelalte instituţii abilitate, atât în mediul urban cât şi în cel rural, cu precădere în zonele aglomerate şi intens circulate, în zona lăcaşurilor de cult, precum şi în preajma discotecilor, restaurantelor şi cluburilor de noapte, urmărind identificarea şi descurajarea persoanelor care tulbură ordinea şi liniştea publică.
* * *
Pentru evitarea evenimentelor nedorite şi a oricăror situaţii de natură să tulbure liniştea publică, Jandarmeria Olt recomandă:
– cei care participă la manifestările religioase să manifeste răbdare, să respecte indicaţiile forţelor de ordine şi să evite implicarea în conflicte de orice natură;
– în cazul în care sunt martorii săvârşirii unor fapte de natură antisocială să solicite ajutorul echipajelor de jandarmi;
– să acorde o atenţie deosebită bunurilor şi obiectelor personale (genţi, poşete, bagaje etc.), să evite pe cât posibil să aibă la vedere obiecte de valoare care pot atrage atenţia;
– să manifeste atenţie pe timpul deplasării cu lumânările aprinse pe traseele de deplasare, precum şi pe timpul slujbelor religioase.
– pentru a solicita intervenţia sau sprijinul jandarmilor, cetăţenii pot apela numărul unic de urgenţă 112 sau se pot adresa direct echipajelor aflate in misiune.
Actualitate
Pompierii civili din Teleorman și-au desemnat campionii județeni
🏆 Stadionul Municipal din Roșiorii de Vede a găzduit faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență.
🥇 La categoria SVSU, locul I a fost obținut de SVSU Vitănești, urmat de SVSU Lunca. La categoria SPSU, câștigătoare a fost echipa OMV Petrom, urmată de JTEKT Bearings România Alexandria și Dedeman.
👏 Organizatorii au evidențiat și ultima participare a echipei JTEKT Bearings România Alexandria, după anunțul privind închiderea activității societății.
🚨 Echipele clasate pe primele locuri vor reprezenta județul Teleorman la etapa interjudețeană, programată în luna iulie, în județul Prahova.

#Teleorman #RoșioriDeVede #ISUTeleorman #Pompieri #SVSU #SPSU #Vitănești #OMVPetrom #ConcursProfesional #Siguranță #Comunitate
Actualitate
Percheziții în Teleorman într-un dosar de cămătărie, șantaj și bancnote false
👮 Polițiștii de la Combaterea Criminalității Organizate Teleorman au desfășurat 11 percheziții în județele Teleorman și Olt, într-un dosar ce vizează infracțiuni de punere în circulație de bancnote euro falsificate, înșelăciune, cămătărie, șantaj și fals în acte.
💶 Anchetatorii susțin că două persoane, de 38 și 46 de ani, ar fi plasat bancnote false și ar fi acordat împrumuturi ilegale, percepând dobânzi și comisioane de până la 50% din suma împrumutată.
🏠 În urma descinderilor, au fost ridicați 17.900 de euro, 28.900 de lei, bijuterii din aur, telefoane mobile și documente falsificate. De asemenea, 13 persoane au fost conduse la audieri.
⚖️ Cercetările continuă, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție.

Actualitate
Înscrieri pentru investigații gratuite dedicate sănătății plămânilor, la Islaz
📅 Astăzi, 11 iunie 2026, de la ora 09:00, la Căminul Cultural din Islaz, vor avea loc înscrieri pentru un program gratuit de evaluare a sănătății plămânilor.
🤝 Primarul comunei Islaz, Ion Gheorghe Cătălin Geară, a pus la dispoziție locația și sprijină desfășurarea acestei acțiuni, realizată de echipa ARAS în beneficiul comunității.
👥 Se pot înscrie persoane cu vârste între 50 și 75 de ani, care au fumat cel puțin 15 ani, indiferent dacă sunt asigurate sau nu.
📋 Participanții trebuie să aibă asupra lor cartea de identitate și un număr de telefon de contact. Programul oferă gratuit CT toracic, consultație pneumologică, spirometrie, consiliere pentru renunțarea la fumat, transport și sprijin pe parcursul investigațiilor.
📞 Pentru informații suplimentare, cei interesați se pot adresa Primăriei Islaz sau asistentului medical comunitar.
#Islaz #Teleorman #IonGheorgheCătălinGeară #Sănătate #InvestigațiiGratuite #Prevenție #ARAS #Comunitate #PlămâniSănătoși #FărăFumat
-
Actualitate3 săptămâni agoBâlciul de Rusalii revine la Alexandria la finalul lunii mai
-
Actualitate2 săptămâni ago„M.A.I. aproape de copii!” – eveniment special de 1 Iunie în Alexandria, județul Teleorman
-
Actualitate3 săptămâni agoFestival de folclor la Saelele: două zile de tradiție și emoție
-
Evenimento săptămână agoZilele Orașului Videle: două zile de sărbătoare la aniversarea a 58 de ani
-
Actualitate3 săptămâni ago
Ziua Comunei Sfințești: program de sărbătoare și momente oficiale
-
Actualitate2 săptămâni ago1 Iunie cu activități pentru copii la Roșiori de Vede, județul Teleorman
-
Evenimento săptămână agoZiua Comunei Islaz va fi sărbătorită pe 7 iunie
-
Actualitateo săptămână agoCOMUNICAT DE PRESĂ
