Connect with us

Administratie

FAPTE, NU VORBE – motto-ul primarului Gogan Proiecte concrete pentru Videle

Published

on

Încă de când și-a preluat mandatul ca primar, Cornel Gogan a dovedit că este dedicat îmbunătățirii condițiilor de trai pentru cetățenii săi, în special pentru cei mai vulnerabili. Într-o postare de pe rețelele de socializare, acesta arată un nou proiect îndeplinit cu scopul de a ajuta oamenii mai puțin norocoși în viață. De când a preluat conducerea administrației locale, edilul a constatat că în Videle au avut loc incendii în mod regulat, incendii ce aveau să lase fără condiții minime de trai întregi familii. Pentru a le întinde o mână de ajutor, primarul Gogan a anunțat achiziționarea a 4 containere dotate cu băi, acestea putând deveni o „nouă casă” pentru oamenii afectați de incendii. Fondurile din care vor fi cumpărate aceste containere sunt fonduri  prin Grupul de Acțiune Local (GAL) „Inima Giurgiului”.

În paralel, primăria este implicată și pentru dezvoltarea și modernizarea educației în orașul Videle. Un nou proiect ce are ca scop reabilitarea sălii de sport și a clădirii vechi a Liceului Videle iar documentația  a fost depusă la ADR Călărași. Coordonatorul acestui proiect, Adrian Morometescu, subliniază dorința administrației de a crea condiții mai bune pentru elevi și profesori.

Primarul a încheiat mesajul său într-un mod ce îi expune ambiția, menționând un motto ce ar putea deveni sloganul noii administrații: „FAPTE, NU VORBE!”

Prin aceste inițiative, edilul Gogan arată că este implicat în viața actuală a comunității din care el însuși face parte, răspunzând cu responsabilitate și promptitudine nevoilor urgente ale cetățenilor. Rămâne de văzut cum vor evolua viitoarele proiecte ale administrației Videle, însă direcția pare promițătoare.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Zimnicea are operator de gaze pentru 49 de ani

Published

on

By

Primarul Petre Pârvu a anunțat că orașul Zimnicea a semnat contractul de concesiune a serviciului de distribuție a gazelor naturale cu S.C. NEOGAS GRID S.A., desemnat operator pentru 49 de ani. Perioada lungă asigură stabilitatea serviciului și aduce redevențe la bugetul local.

Operatorul așteaptă acum decizia de desemnare de la ANRE, procedură obligatorie pentru activitate.

Furnizarea gazelor pentru populație nu va fi afectată. Sediul punctului de lucru va fi pe Bulevardul Mihai Viteazu, bl. 18 B, sc. C, parter, fostul sediu Premier Energy.

Continue Reading

Actualitate

Ambulanța din Zimnicea, mutată în sala de sport

Published

on

By

Primarul Petre Pârvu a anunțat că Substația de Ambulanță Zimnicea se va muta temporar în Sala de Sport a orașului. Decizia a fost aprobată astăzi de Consiliul Local și vizează perioada de reabilitare termică a clădirii actuale.

Serviciul de Ambulanță Județean Teleorman va folosi sala și terenul aferent gratuit, pentru un an.

Continue Reading

Actualitate

Fonduri nerambursabile pentru iluminat la Călinești

Published

on

By

Primarul comunei Călinești, alături de echipa sa, a reușit să aducă un proiect de 743.556 lei pentru modernizarea iluminatului public prin finanțări nerambursabile. Contractul de execuție a fost semnat pe 18 iunie cu un operator de telecomunicații și prevede un termen de maximum 6 luni.

Lucrările vizează înlocuirea corpurilor de iluminat vechi cu tehnologie LED modernă, pentru reducerea consumului de energie și creșterea siguranței pe timp de noapte.

Finanțarea provine din fonduri ale Administrației Fondului pentru Mediu, prin programul de creștere a eficienței energetice.

Concomitent, Primăria Călinești demarează procesul de concesionare a serviciului de iluminat public, pentru asigurarea mentenanței pe termen lung și a intervențiilor rapide la defecțiuni.

Continue Reading

Cele mai citite