Politica
Eugen Pîrvulescu, senator PNL: „Sprijinim fermierii romani”
Premierul Romaniei a solicitat Comisiei Europene sa ia măsuri pentru protejarea fermierilor afectați de exporturile de cereale ucrainene. Prin răspunsul trimis, Comisia Europeană susține fermierii români și industria alimentară, așa cum o face si PNL, de la nivelul guvernului.
De la Bruxelles va mai veni încă un pachet financiar destinat fermierilor din țările afectate, care va avea o valoare aproape dublă față de cel inițial, așa cum a cerut și președintele Klaus Iohannis. De asemenea, vor fi adoptate măsuri preventive pentru anumite categorii de cereale produse în Ucraina, precum grâul, porumbul, rapița și floarea-soarelui.
În urma intervenției premierului Nicolae Ciucă, executivul european a promis și o investigație asupra unor produse sensibile, însoțită de adoptarea unor proiecte de reglementări europene privitoare la reînnoirea măsurilor comerciale autonome pentru încă un an, după expirarea lor programată pentru 5 iunie.
Eugen Pîrvulescu, senator PNL
Politica
Locuitorii comunei Drăgănești-Vlașca își vor alege primarul pe 4 mai
Comuna Drăgănești Vlașca, este singura localitate din județul Teleorman care se pregătește pentru alegeri locale parțiale pe 4 mai, după ce fostul primar Ciprian Ciuperceanu a demisionat pentru a ocupa funcția de senator. Acesta are în spate două mandate ca și primar, mandate în care a avut realizări și proiecte numeroase ce au transformat si adus comuna sa la un nivel european in timp record. Este primul parlamentar din istoria politică a comunei Drăgănești-Vlașca, edilul fiind o persoană hotărâtă în a deveni vocea teleormănenilor în Parlamentul României.
Guvernul a stabilit ziua de 4 mai ca dată pentru organizarea alegerilor locale parțiale și a fost publicată în Monitorul Oficial, stabilind aceeași dată pentru scrutinuri similare în alte 16 localități din țară.
Printre localitățile în care vor avea loc alegeri parțiale se numără comune din județe precum Bihor, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Giurgiu, .Dâmbovița, Iași, Maramureș, Olt
Actualitate
Președintele filialei PNL Teleorman, Daniel Constantin- Secretar General al Guvernului
Daniel Constantin, președintele filialei teleormănene a PNL. va fi numit secretar general al Guvernului, o decizie propusă de PNL și susținută de Ilie Bolojan. Această funcție, deși anunțată, nu este încă oficială, urmând să fie formalizată luni, 20 ianuarie.
La începutul anului 2024, Constantin a preluat conducerea interimară a filialei PNL Teleorman, un județ dominat de influența PSD. El a avut misiunea de a revitaliza organizația liberală și de a spori competitivitatea PNL într-un județ cunoscut pentru provocările sale politice.
Constantin și-a construit o carieră bogată în funcții guvernamentale. În 2003 a fost consilier la cabinetul secretarului de stat pentru integrare europeană, devenind coordonator la Corpul Consilierilor de Integrare Europeană, În anul 2009 a fost Director General la APIA, iar timp de 5 ani, președintele Partidului Conservator. Deasemenea, a ocupat funcția de viceprim-ministru, ulterior fiind numit ministru al Agriculturii. Timp de 22 de ani, Daniel Constantin a reușit să se impună ca un politician abil, în diferitele funcții de conducere.
Ca secretar general al Guvernului, Daniel Constantin are oportunitatea de a demonstra că poate contribui semnificativ în noul guvern, în ciuda criticilor. Totodată, rămâne de văzut dacă va reuși să întărească PNL Teleorman și să aducă schimbări pozitive într-un județ cu mari provocări politice.
Politica
Nicuşor Dan a anunțat că va candida la alegerile prezidenţiale
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a făcut un anunţ destul de așteptat luni seara, dezvăluind hotărârea de a candida la alegerile prezidenţiale din 2025. (mai mult…)
-
Politica2 zile ago
Locuitorii comunei Drăgănești-Vlașca își vor alege primarul pe 4 mai
-
Administratie4 săptămâni ago
Iuli Lăzărescu, primarul de 27 de ani – 83 de zile de mandat la Scurtu Mare
-
Actualitate2 săptămâni ago
Investiție majoră la Școala Gimnazială Alexandru Colfescu: laboratoare digitalizate și o sală de sport ultramodernă din fonduri europene
-
Administratie4 săptămâni ago
Adrian Gâdea anunță numirea unui nou administrator public al județului Teleorman
-
Actualitateo săptămână ago
Președintele filialei PNL Teleorman, Daniel Constantin- Secretar General al Guvernului
-
Actualitate3 zile ago
Percheziții domiciliare la persoane suspectate de furt calificat
-
Administratieo săptămână ago
Consiliul Județean Teleorman a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea DJ 546 Turnu Măgurele -limită județul Olt
-
Actualitate3 zile ago
Ziua Unirii la Alexandria
AskAi
19/09/2023 at 07:25
Felicitari domnului Premier Nicolae Ciuca pentru interventia rapida, eficienta si cerintele pertinente de la Comisia Europeana in problema exporturilor de cereale ucrainene. Activitatea sa a adus linistea si echilibrul in zonele agricole din Romania si importatorii sa poata continua cu achizitiile lor la un pret corect si stabilit. Apreciem gestul domnului presedinte Klaus Iohannis de a solicita dublarea sumelor ce ar urma sa fie oferite fermierilor afectati si modul inovator prin care Comisia Europeana se pregateste sa adopte masurile preventive pentru unele categorii de produse. Respectul nostru pentru modul in care Guvernul Daruieste Libertatea (PNL) a rezolvat problema si sustine industria alimentara.