Actualitate
Eugen Pîrvulescu senatorul de 10 ( zece)
Senatorul Eugen Pîrvulescu este un personaj controversat, membru al Partidului Național liberal, prezență activă și multicoloră în mediul de afaceri al județului Teleorman. El a desfășurat de-a lungul timpului activități într-o gamă foarte largă de domenii, de la comerțul de cărți până la construirea de drumuri. Atât în calitate de administrator cât și de asociat, Eugen Pîrvulescu s-a înconjurat de oameni pe care i-a păstrat pe tot traseul său economic, indiferent de specificul activităților sau de anvergura afacerilor. Sumedenia de firme și de funcții deținute de senator am schițat-o mai jos, într-un periplu făcut în activitatea economică a acestuia la ONRC, unde am găsit majoritatea firmelor radiate sau cărora li s-a schimbat sediul. Tot în aceste firme, găsim nume comune, probabil prieteni care l-au urmat și la bine și la greu, iar în funcție de împrejurările economice aceștia au deținut funcții de administratori sau asociați. Sunt 10 firme în care Eugen Pîrvulescu a fost administrator sau acționar.
1) LIBRESTEL SA(fostă Librestel Service srl) /1991 2) SC ELIANA SRL /1997
Sediul Alexandria, str Libertății, bl C1, parter Sediul Alexandria, str Independenței, nr 9-
Stare firmă- radiată Stare firmă -în funcțiune
Asociați Pîrvulescu Eugen Asociați Pîrvulescu Eugen
SIF Oltenia Brânzărea Zoe
SC Argeș SA Tecșor Alexandru
3) TOTAL PRO 2004 SRL /2004 4) SC ALGIN INVEST SRL /2005
Sediul Alexandria, str Libertății, bl K4, sc A, et 1, ap 1 Sediul Alexandria, str Libertății,
Stare firmă – radiată bl K4, sc A, et 1, ap 1
Asociați Pîrvulescu Eugen Stare firmă – radiată
Pîrvulescu Gina Asociați Pîrvulescu Eugen
Domeniu de activitate – construcții de clădiri și lucrări de geniu Pătlăgeanu Dragoș
Asociați Pintilie Sorana Daniela Domeniu de activitate – lucrări
Ciupercă Cătălin de construcții al clădirilor de
State Marius rezidențiale și nerezidențiale
Pefin General Prod
Pîrvulescu Eugen
Lichidator SCP LEXE SPRL
5) PGM EXPERT SRL /2006 6) PROFI CONSTRUCT /2007
Sediul Alexandria, str Libertății, bl K4, sc A, et 1, ap 1 Sediul Alexandria, str Ion Creangă,53
Stare firmă – radiată Stare firmă radiată
Asociați PEFIN GENERAL PROD Asociați Pîrvulescu Eugen
ALGIN INVEST SRL Braun Anca Beatrice
TOTAL PRO 2004 SRL SC TIPOALEX SA
EUGEN PÎRVULESCU Obiect principal de activitate –
Obiect principal de activitate fabricarea articolelor din material
– construcții de clădiri și lucrări de geniu plastic
-lucrări construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
Administrator CĂTĂLIN CIUPERCĂ
Lichidator SCP LEXE SPRL
7) AXA GEFIROM SRL (fosta TEN HOLDING CONSTRUCT) 8) PEFIN & PRO(FOSTA BEDO COM SRL)
Sediul Alexandria, str Libertății, bl K4, sc A, et 2, ap 5 Sediul Alexandria, str Libertății, bl T4, et1
Stare firmă radiată Stare firmă – în funcțiune
Asociați Pîrvulescu Eugen Asociați Pîrvulescu Eugen
Dinoiu Alexandra Andruca Aciu Daniela
Obiect principal de activitate – lucrări de construcții Activități desfășurate în afara sediului
a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale social – lucrări de construcții a drumurilor
Asociați Ioan Bogdan Denis și autostrăzilor
Sandu Rodica Asociați CIUPERCĂ CĂTĂLIN
Asociați Pîrvulescu Eugen asociat unic PÎRVULESCU CĂTĂLIN
Asociați ACIU DANIELA
PÎRVULESCU EUGEN
9) PEFIN GENERAL PROD /2007
Sediul București, str Nucului, nr 6, bl v 101, sc 2, et 3, ap 41
Stare firmă radiată -schimbare sediu în alt județ de FLOREA CRISTIAN
Asociați PÎRVULESCU EUGEN
PÎRVULESCU GINA
Asociați CĂLINA MARIAN
FLOREA CRISTIAN
Stare firmă – radiată / schimbare sediu București de Florea Cristian
Asociați Angelov Yordan
Cassama Cassama Densyl
10) PEFIN AUTO SERVICE (FOSTA B & M TOTAL AUTO SRL) /2007
Sediul Alexandria, str Libertății, bl K4, et 2, ap 5
Stare firmă – în funcțiune
Asociați STOIAN MARIUS IONUT
DOBRE NICOLETA MĂDĂLINA
Activități desfășurate în afara sediului social – lucrări de construcții rezidențiale și nerezidențiale
Din Declarația de avere pe anul 2017, pe care am găsit-o la Secretariatul General al Senatului, observăm că senatorul are în proprietate 2 terenuri în satul Țigănești și unul în Turnu Măgurele. Acesta mai deține 2 autovehicule vechi, unul din 1985 iar celalalt din 2005. Tot în declarație, apare în proprietatea lui un excavator din 1980. Sumele și proprietățile din declarația de avere lasă de dorit având în vedere activitatea sa de aproape 20 de ani în mediul de afaceri și ne duce cu gândul la faptul că omul este chiar sărac.
Deși firma PEFIN & PRO are pierderi de 157353 de lei în anul 2017, îl împrumută pe senator cu suma de aproximativ 5 miliarde vechi în 2018. Miliardele apărute sunt surprinzătoare având în vedere sărăcia lucie ce domnește în Declarația de avere.
PEFIN GENERAL PROD și PEFIN & PRO sunt firme în care Eugen Pîrvulescu este și a fost asociat. Aceste firme au beneficiat de contracte cu instituțiile publice din județul Teleorman, în valoare de peste 2,8 milioane de euro. DNA a fost sesizată în anul 2010 și a cerut un raport al activității economice a Spitalului de Pneumoftiziologie din Roșiorii de Vede.
Deși senatorul lovește constant în Liviu Dragnea, parcursul său ca antreprenor este foarte asemănător cu cel al președintelui Camerei Deputaților.
Ultimele informații din presă cu privire la activitatea senatorului Eugen Pîrvulescu sunt în urmă cu câțiva ani, și ne întrebăm pe bună dreptate, de unde atâta liniște având în vedere trecutul plin de evenimente al afacerilor senatorului de Teleorman.
Deși Eugen Pîrvulescu are o funcție publică, se poate trage concluzia că mult mai mult volum se găsește în activitatea sa ca om de afaceri. Se poate constata o activitate economică bogată, un interes deosebit și un spirit de afacerist pur sânge, o minte ascuțită capabilă să deslușească cu ușurință hățișul legislației economice, dar mai ales o perioadă de timp însemnată pe care senatorul a dedicat-o acestei activități. Dacă punem alături viața politică a omului de afaceri Eugen Pîrvulescu se poate trage cu ușurință concluzia matematică din care rezultă că zbuciumul său economic a umbrit demult vocația politică. De la nirurile pentru napolitane până la inițiativele legislative în Parlamentul României e o distanță pe care onorabilul Jules Verne ar fi numit-o ‘’ de la Pământ la Lună’’.
Liviana C.
Actualitate
A bătut curierul și i-a furat coletul de 6.500 lei. Arestat 30 de zile
Un tânăr de 22 de ani, din Brabova, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce ar fi bătut un curier și i-ar fi furat un colet în valoare de 6.500 de lei. Fapta a avut loc pe 16 iunie, în fața unui bloc de pe bulevardul Dacia din Craiova.
Victima, un bărbat de 36 de ani, angajat al unei firme de curierat, a fost agresat fizic de un necunoscut, care i-a sustras coletul.
Polițiștii i-au identificat rapid pe cei doi suspecți, tineri de 22 și 23 de ani, din Brabova și Băilești. Primul a fost prins după o percheziție domiciliară și reținut pentru 24 de ore, iar Judecătoria Craiova a emis apoi mandat de arestare preventivă. Pentru cel de-al doilea tânăr a fost solicitată arestarea preventivă în lipsă.
Actualitate
160 de locuri la masterul de ofițeri de poliție
Inspectoratul de Poliție Județean Dolj recrutează candidați pentru masterul profesional „Științe penale în asigurarea ordinii și siguranței publice” de la Academia de Poliție București. Programul durează un an, cu frecvență, și acordă 60 de credite.
Sunt disponibile 160 de locuri, dintre care câte două rezervate pentru: protecție socială, romi, maghiari și alte minorități.
Pot participa absolvenți de licență cu minimum 240 de credite, care nu au absolvit anterior un program de formare inițială MAI.
Calendar:
• Înscriere electronică: până pe 31 iulie 2026, la admitere@dj.politiaromana.ro
• Depunere dosare: până pe 14 august 2026, la sediul IPJ Dolj, str. Vulturi nr. 19
Actualitate
45 de urgențe în Teleorman, în 48 de ore
Pompierii teleormăneni au gestionat 45 de situații de urgență în ultimele două zile. Echipajele SMURD au intervenit în 30 de cazuri medicale, pompierii au stins 9 incendii și au acționat la 3 accidente rutiere.
Cel mai grav eveniment a avut loc azi-noapte pe DN52, lângă Turnu Măgurele, unde un autoturism a intrat sub remorca unui tractor. Un bărbat de 57 de ani, încarcerat, a fost extras cu greutate și transportat la Spitalul Județean Alexandria cu traumatisme severe.
Alte două accidente, pe DJ612A și DN65A, s-au soldat cu trei tineri răniți, transportați la spital.
În Orbeasca de Sus, pompierii au salvat o locuință și o magazie cu cereale, limitând pagubele la 15.000 de lei. Incendiul a pornit de la un scurtcircuit.
Inspectorii ISU au aplicat amenzi de 80.000 de lei unor operatori agricoli pentru nerespectarea normelor de prevenire a incendiilor.
-
Actualitate2 săptămâni agoO elevă din Alexandria face cinste orașului! Andreea Găină, șefă de promoție și prima la Evaluarea Națională
-
accident2 săptămâni agoAccident grav pe E70, la ieșirea din Prunaru! Șase persoane, printre care doi copii, au ajuns la spital
-
Actualitate2 săptămâni agoLa doar 34 de ani, un medic originar din Peretu pune Teleormanul pe harta performanței medicale
-
accident3 săptămâni agoAccident cumplit la Botoroaga: o minoră de 17 ani, fără permis, a încercat să depășească un taxi
-
accident4 săptămâni agoAccident grav la Coșoteni: trei persoane au ajuns la spital
-
PNL3 săptămâni agoPNL Teleorman își reafirmă, prin vot unanim, susținerea pentru unitatea partidului și pentru președintele Ilie Bolojan
-
PNL4 săptămâni agoCOMUNICAT DE PRESĂ
-
Actualitate4 săptămâni agoBărbat reținut pentru violență în familie la Zimnicea
