Actualitate
Consiliul Tineretului din România solicită autorităților locale urgenta reconsiderare a fondurilor alocate activităților pentru tineret
Consiliul Tineretului din România atrage atenția Consiliilor Locale și Județene asupra alocării de fonduri din bugetele locale pentru activitățile dedicate sectorului de tineret.
Legea Tinerilor (Legea 350/2006) prevede alocarea anuală de fonduri destinate activităților specifice pentru sectorul de tineret. Există, în ciuda prevederilor legale în vigoare, localități în care bugetele locale nu prevăd fonduri destinate activităților de tineret.
Problematică nu este însă absența activităților de tineret în sine, ci și procesle corespondente acestei absențe. Tinerii constituie în fapt forța de muncă, intelectuală și clasa politică a viitorului oricărei societăți, motiv pentru care investițiile în activități care contribuie în mod activ la dezvoltarea profesională, intelectuală și civică a tinerilor pot fi traduse de fapt în investiții în viitorul statului.
Deși tinerii reprezintă, din toate punctele de vedere, pârghiile de dezvoltare socio-economică și socio-politică a României, există tineri din categorii sociale și medii defavorizate care depind de programele și activitățile care li se adresează în mod direct pentru dezvoltarea lor personală, socială și profesională.
Problema nu se rezumă însă la tinerii din categorii defavorizate, ci și la tinerii din medii și categorii sociale fără probleme de integrare socială, economică și profesională atât de pregnante. Tinerii au nevoie de dezvoltare constantă și susținută pentru a putea contribui ulterior la dezvoltarea societății și statului ai cărui cetățeni sunt. Responsabilitatea și totodată obligativitatea administrației centrale și a administrațiilor locale de a investi în activități de tineret este de fapt obligativitatea administrațiilor de a investi în viitorul României.
Rezoluția Tinerilor din România prevede o serie de propuneri, activități și programe de tineret, specifice domeniilor inițiatorilor din sector care pot contribui, odată adoptate, la dezvoltarea sectorului de tineret, diminuarea inegalităților sociale între tineri și, inerent, la dezvoltarea României.
Consiliul Tineretului din România va purcede la crearea unei analize care va avea scopul principal de a prezenta publicului larg comunitățile care (nu) alocă fonduri pentru activitățile specifice de tineret. În acest sens, vom solicita Consiliilor Locale și Consiliilor Județene, în baza Legii 544/2001, informații de interes public cu privire la alocarea fondurilor din bugetele locale.
Solicităm Consiliilor Locale și Județene urgenta reconsiderare a importanței activităților pentru tineret.
***
CTR reprezintă principalul partener neguvernamental pe probleme de tineret în raport cu autoritățile și instituțiile publice centrale abilitate în domeniul politicilor pentru tineret. Scopul Consiliului Tineretului din România este de a acționa pentru apărarea și promovarea drepturilor tinerilor români din țară și din străinătate, precum și în vederea creșterii participării active a acestora la viața comunităților din care fac parte. CTR sprijină și susține interesele comune ale membrilor săi la nivel local, regional, național, european și internațional.
CTR și-a asumat misiunea de a asigura prezența unei voci puternice a tinerilor în plan instituțional și public în procesul de dezvoltare a politicilor publice care vizează tinerii și care pot avea un impact semnificativ asupra tinerilor, inclusiv în domenii care vizează ocuparea, educația, sănătatea, participarea civică și politică și voluntariatul.
În prezent, CTR reunește 21 de structuri federative, cu o rețea de peste 500 de organizații de și pentru tineret din țară, fiind singura structură din România afiliată la Forumul European pentru Tineret (European Youth Forum) și Organizația Mondială pentru Tineret (World Assembly of Youth).
Actualitate
Incendii de vegetație la Zimnicea și Islaz. Fumul a ajuns pe DN51
🚒 Pompierii de la ISU Teleorman au intervenit în ultimele două zile la trei incendii de vegetație uscată, stuf și mărăciniș în zonele Zimnicea și Islaz.
🌫️ Fumul dens a ajuns și pe DN51, reducând vizibilitatea și existând riscul producerii unor accidente rutiere.
⚠️ Pompierii reamintesc că arderea vegetației uscate este interzisă, iar amenzile pot ajunge până la 15.000 de lei pentru persoane fizice și 100.000 de lei pentru persoane juridice.
Actualitate
Salariul minim crește din iulie 2026
📈 Guvernul României a decis majorarea salariului minim brut pe economie la 4.325 de lei, începând cu 1 iulie 2026, față de 4.050 de lei cât este în prezent.
💵 Potrivit datelor anunțate de Guvernul României, creșterea este de 275 de lei brut, ceea ce înseamnă aproximativ 125 de lei în plus la salariul net, care va ajunge la circa 2.699 de lei.
👨💼 Ministrul Muncii, Petre‑Florin Manole, a declarat că măsura urmărește creșterea puterii de cumpărare și protejarea angajaților cu venituri mici.
Actualitate
Bani din PNRR pentru 11 localități din Teleorman
💰 Vești bune pentru mai multe localități din Teleorman. Ministerul Dezvoltării a anunțat decontarea unor fonduri prin Planul Național de Redresare și Reziliență pentru lucrări de modernizare, eficiență energetică, transport verde și educație.
🏗️ În județ au primit finanțare: Turnu Măgurele (388.148,48 lei), Ștorobăneasa (77.413,34 lei), Lunca (105.315 lei), Rădoiești (360.580 lei), Lița (1.003.128,26 lei), Mârzănești (192.813,71 lei), Siliștea (683.370,48 lei), Trivalea Moșteni (350.003,9 lei), Gălăteni (448.175,34 lei), Poroschia (205.431,61 lei), Lisa (4.391.484,75 lei).
📊 Banii sunt destinați proiectelor deja realizate sau aflate în desfășurare, pentru dezvoltarea comunităților locale.
-
accidento săptămână agoTânăr de 25 de ani a murit după accidentul de pe centura Alexandriei
-
Actualitate3 săptămâni agoLecții fără granițe pentru părinții din Videle
-
Actualitate5 zile agoBani din PNRR pentru 11 localități din Teleorman
-
Uncategorized4 săptămâni agoLa Talpa, proiectele continuă!
-
Actualitate3 săptămâni agoScandal în Vedea: și-a agresat nora și cuscra
-
Social3 săptămâni agoAsfalt proaspăt pe DN 51, în Teleorman
-
accident3 săptămâni agoClipe de groază pe DN5. Microbuz plin cu oameni, răsturnat la Plopșoru
-
Actualitateo săptămână agoAutostrada București–Alexandria a primit acordul de mediu
