Actualitate
6.010 tablete pentru elevii din medii defavorizate, vor ajunge, începând de luni, în Teleorman

Vești bune, în premieră, pentru copiii din Teleorman!, anunță secretarul general adjunct al guvernului, Cristi Barbu. 6.010 tablete din cele 250.000 de tablete promise de Guvernul Orban elevilor din medii defavorizate, vor ajunge, începând de luni, în Teleorman.
De săptămâna viitoare, toți elevii teleormăneni vor avea acces la școala online!, este mesajul transmis în această dimineață de către deminarul teleormănean conjudețenilor săi.
„Este o reușită a Guvernului României, a premierului Ludovic Orban și a ministrului Educației, Monica Anisie. Județul Teleorman iese din mocirla în care a fost aruncat de PSD. Din 2010 și până în luna noiembrie 2019, când PNL a preluat guvernarea, PSD nu a alocat bani pentru investiții în digitalizarea educației. Anul acesta, Guvernul a alocat 150 de milioane de lei pentru achiziția de tablete și încă 100 de milioane de lei pentru a se asigura un stoc de rezervă în scopul sprijinirii unităților de învățământ și al elevilor. În plus, mai sunt puse la dispoziție încă 150 de milioane de euro, din fonduri europene, din care se pot face achiziții de dispozitive electronice, în funcție de necesitățile identificate.
Investim în copii și în educația lor! Cei mai severi judecători sunt copiii noștri! Așa dezvoltăm Teleormanul!”, declara Cristi Barbu, secretar general adjunct al guvernului si candidat pe prima pozitie din lista PNL Teleorman pentru Camera Deputatilor la alegerile din 6 decembrie.
T.C.
Actualitate
22 de noi polițiști din Teleorman se pregătesc pentru serviciu

În perioada 13-28 ianuarie, 22 de polițiști încadrați în luna decembrie și absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” din Câmpina au participat la un stagiu de pregătire practică la Inspectoratul de Poliție Județean Teleorman.
Acest stagiu, coordonat de Serviciul de Pregătire Profesională, a avut ca scop dezvoltarea deprinderilor esențiale în domeniul tragerii cu armamentul, tacticii și intervenției polițienești, autoapărării și conducerii autovehiculelor de serviciu.
Prin consolidarea acestor competențe, Inspectoratul își propune să asigure un serviciu polițienesc de calitate pentru cetățeni, adaptat nevoilor actuale ale comunității. Evenimentul subliniază angajamentul continuu al I.P.J. Teleorman față de pregătirea profesională și modernizarea forței de ordine.
Actualitate
Depistat la volan cu permisul suspendat

Un tânăr de 20 de ani a fost depistat conducând un autoturism pe strada București din Alexandria, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul a avut loc în ziua de 30 ianuarie, în jurul orei 15:10, când polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Alexandria au oprit autoturismul pentru un control de rutină.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date ale Poliției Române, s-a confirmat că șoferul nu avea dreptul de a conduce. Pe numele acestuia a fost întocmit dosar penal pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice fără permis valabil.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Alexandria, urmând să fie stabilite măsurile legale care se impun.
Actualitate
Bărbat reținut pentru violare de domiciliu și distrugere în comuna Putineiu

Polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Crângu au reținut un bărbat de 47 de ani, din comuna Putineiu, cercetat pentru violare de domiciliu și distrugere.
Incidentul a avut loc în seara de 28 ianuarie, în jurul orei 20:45, când un bărbat de 27 de ani a alertat poliția, reclamând că o persoană a pătruns fără drept în curtea locuinței sale. Pe fondul consumului de alcool, suspectul ar fi provocat distrugeri asupra unui geam al imobilului.
După administrarea probelor, pe 30 ianuarie, polițiștii au dispus reținerea bărbatului, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J. Olt. Cercetările continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Turnu-Măgurele.
-
Politica2 săptămâni ago
Locuitorii comunei Drăgănești-Vlașca își vor alege primarul pe 4 mai
-
Administratie4 zile ago
Drăgănești-Vlașca, singura localitate din Teleorman unde se vor organiza alegeri parțiale pe 4 mai
-
Administratie4 zile ago
Benone Rababoc, va fi prefectul județului Teleorman
-
Actualitate3 săptămâni ago
Investiție majoră la Școala Gimnazială Alexandru Colfescu: laboratoare digitalizate și o sală de sport ultramodernă din fonduri europene
-
Actualitate3 săptămâni ago
Președintele filialei PNL Teleorman, Daniel Constantin- Secretar General al Guvernului
-
Actualitateo zi ago
22 de noi polițiști din Teleorman se pregătesc pentru serviciu
-
Actualitate2 săptămâni ago
Percheziții domiciliare la persoane suspectate de furt calificat
-
Administratie3 săptămâni ago
Consiliul Județean Teleorman a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea DJ 546 Turnu Măgurele -limită județul Olt