Sindicaliștii din învățământ protestează, marți, la Alexandria

Sindicaliștii din învățământul preunivesitar Teleorman au anunțat o acțiune de protest ce va avea loc  marți, 12 februarie la Alexandria, între orele 10-11.30. Inițial, sindicaliștii au solicitat aprobare pentru pichetarea Prefecturii Teleorman, acțiune la care vor participa 20-25 de persoane, dar în urma discuțiilor cu reprezentanții Primăriei Alexandria, Poliției și Jandarmeriei acțiunea de protest se mută pe platoul din fața Casei de cultură. Revendicările anunțate de SIP sunt:

1 – Renunțarea de către Ministerul Educației Naționale la intenția de a diminua dreptul la concediul de odihnă anual al directorilor de unități de învățământ.

2 – Ministerul Educației Naționale, ca administrator al programului de salarizare EDUSAL, să ia măsurile necesare pentru:

– plata tuturor orelor la plata cu ora desfășurate de membrii noștri de sindicat,

– plata orelor la plata cu ora din programul Școala altfel efectuate de membrii noștri de sindicat.

3- Plata sporului de uzură neuropsihică tuturor categoriilor de personal din sistemul educațional.

4 – Dimensionarea costului standard/elev astfel încât să răspundă tuturor nevoilor educaționale ale elevilor, în momentul acesta existând unități de învățământ care nu au paznici, pedagogi,administratori, îngrijitori, fochiști, etc.

 

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*