În Teleorman, 9 persoane venite din Italia sunt izolate la domiciliu

9 persoane care au călătorit în Italia, regiunile Lombardia și Veneto, în afara zonelor în care s-a constituit carantina de către autoritățile italiene, sunt monitorizate de medicii din Teleorman.

În aceste cazuri s-a impus izolarea la domiciliu, în locația declarată la intrarea în țară, și supraveghere epidemiologică pasivă, pentru o perioadă de 14 zile, conform Hotărârii Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență nr. 2/24.02.2020.

Autoritătile informează că starea de sănătate a celor 9 persoane este foarte bună, fără simptomatologie specifică infectării cu coronavirus, personalul medical specializat din cadrul Direcției de Sănătate Publică Teleorman fiind în permanentă legătură cu aceștia.

Pentru carantină au fost stabilite doua locații din județul Teleorman, într-un corp al Spitalului TBC Roșiorii de Vede și în tabăra Dunarica Zimnicea.

 

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*