România – Spania 2-3 la volei feminin

Echipa națională feminină de volei a României a pierdut cu scorul de 3-2 (22-25, 25-16, 25-23, 21-25, 15-13) în fața Spaniei, în preliminariile pentru Campionatul European.

Meciul a avut loc la Sala Sporturilor din Alexandria, care a fost arhiplină, publicul teleormănean fiind avid de astfel de evenimente internaționale.

România a început bine, câștigând primul set, după care l-a cedat fără drept de apel pe al doilea. În setul al treilea am recuperat, dar la 23-23 a venit o greșeală la preluare și am cedat manșa. În setul patru voleibalistele noastre au avut din nou un reviriment fantastic, de această dată dus până la capăt, cu câștigarea setului.

Setul decisiv a fost condus de iberice care s-au și distanțat la 8-5. Schimbarea de teren ne-a priit însă, România egalând la 8. Din nou însă ne-a trădat finalul de set, în care oaspetele au avut nervii mai tari. Spania a câștigat meciul și astfel și-a asigurat calificarea la turneul final.

România, cu 11 puncte, are nevoie de două seturi câștigate pe 9 ianuarie, în ultimul meci, în deplasare cu Bosnia-Herțegovina, care a acumulat 8 puncte. Naționala ex-iugoslavă s-a impus azi în fața Letoniei, în deplasare, cu 3-0. Primele două clasate din grupă se califică mai departe, la Campionatul European.